Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ahojky. Byla bych ráda, kdyby jste mi sem napsali svoje názory na dostihy, či koňské sporty vůbec. Možnost máte dole v komentářích. Beru jak kladné tak záporné, pokud nebudete používat vulgární výrazy.

No a jako první bych měla začít asi já :-)

Prvně jsem byla na dostizích 3.9.2006 a moc se mi tam líbilo. Do té doby jsem znala dostihy jen z televize. Každopádně je to o něčem jiném jiném než právě v TV. Ta atmosféra je nepopsatelná. Koně korzujicí v padocku a vodiči, snažící se zklidnit ty temperamentnější z nich. Někdy s nimi mají opravdu plné ruce práce.

Poprvé jsem byla tak unešená :-), že jsem pořád jen fotila a vlastně si to ani pořádně nevychutnala. V neděli na to, ale jsem se už víc koukala kolem sebe. Zajímalo mě hlavně co je na tom pravdy, že jsou koně při dostizích trápení. No upřímně řečeno, jak kdy, jak kteří.

Moc se mi nelíbilo to trhání udidlem v hubě koně, jestliže vodička chtěla, aby zastavil, nebo šel naopak vpřed, když se mu zrovna jít nechtělo. Ale na druhou stranu to tam nebylo vidět zas tak často, jak jsem si z těch fotek a videí co na netu kolují myslela.

Mrzelo mě, že když se koník zraní a přitom ještě zvládne doběhnout na tabuli, tak musí ještě korzovat v malém padocku, dokud ho se nedá povel k odchodu, místo toho, aby se na něj rovnou kouknul veterinář. To jsem zažila 2x, jednou měl koník roztrženou kůži na stehně, což nevypadalo nijak hrozivě, ale po chvíli už začal v malém padocku kulhat a jednou měl koník na zadní noze ošklivý zášlap, který mu způsobil kůň běžící za ním.

Co se týče toho jestli jsou koně do běhání nuceni či nikoli, si musí každý člověk udělat názor sám. Někteří v padocku vypadají, že se jim do běhání vůbec nechce, jiní by zase nejradši vyrazil na dráhu hned.

Podle mého názoru to záleží na povaze koníka, ale také na přístupu trenéra a lidí kolem něho.

Možná to vypadá, že tady můj názor končí, ale není to tak.

Letos v 1.9.2007 jsem se dostala na oficiální parkury na Císařském ostrově. Koníci byli krásní a šikovní, ale chování některých jezdců mě dost zarazilo.

Jedna holčina svýho koně hnala na překážky skoro v trysku (že by si spletla parkur s dostihy?), nebylo tedy divu, že koník srazil téměř všechny přakážky, za což pokaždé schytal švihnutí bičíkem.

Když jeden koník odmítl skočit překážku a dostal za to tři rány bičíkem, bylo mi ho upřímě líto. Možná se to tak dělá správně. Do parkuru nevidím, ale myslím, že co se týče dostihových koní, jsou na tom líp. Alespoň přímo v dostihu nesmí dostat víc jak 7 ran bičíkem, a myslím si, že by se mělo uplatnit i v parkuru.

Osobně tedy upřednostňuji rovinné dostihy, i když budu-li mít možnost, půjdu fotit i na parkury.

PS: O překážkových dostizích se zde nezmiňuji, protože krom několika proutěnek v Chuchli jsem žádné neviděla. Samozřejmě do toho nepočítám televizi, kdo by si nechal ujít Velkou Pradubickou, ale už jsem se naučila nedělat si názor na dostihový (parkurový) sport aniž bych ho viděla na vlastní oči.

PPS: Je to jen jen můj osobní názor, a akceptuji, že někdo to může vidět úplně jinak.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lancet

(Lenka, 28. 10. 2012 21:55)

Ahoj, prosila bych o fotky koně: Anglický plnokrevní jménem Lancet nar. 2005 měla jste tam mít jeho fotky, ale bohužel jsem je nenašla, tak pokud nějké měte. Moc prosím Děkuji Lenka

Re: Lancet

(Lenka, 28. 10. 2012 21:57)

Pardon, muj Email: LenkaPsotova@seznam.cz

Ritus

(Kačka, 27. 7. 2011 18:51)

Dobrý den , vlastním koníka jménem Ritus .Je po otci Rainbows for life a matka je Rivonia .Vím jaké dostihy běžel a jak dopadl ale už dlouhou dobu se snažím najít nějaké jeho fotky nebo videa z dostihů ale nic najít nemůžu. :(Chci se Vás zeptat jestli nějaké nemáte nebo nevíte kde bych je mohla najít ? Napište mi na lorenc.ls223@lesycr.cz jestli o něčem víte .Děkuji Lorencová

něco o Lydmonovi

(Magda, 1. 4. 2011 11:58)

Ahoj,mohla bych tě poprosit jestli nemám nějaké fotky koníka jménem Lydmon,nar.5.5.2004,otec:Monarch GB,matka:Lydie MC.
Děkuji Ti moc za jakékoli informace.
PS:Můj mail:kingtre@seznam.cz

Laurasie

(akcinka@seznam.cz, 18. 2. 2009 15:11)

ahoj koukala jsem že máš hodně fotek dostihových koní i starejch chtěla jsem se zeptat jestli nemáš nebo nevíš kde se fotky z dostihu dají sehnat, chtěla bych tak z 94,95,96 konkrétně kobylu Laurasie která v tu dobu běhala narozená je roku 1991
děkuju

koníci

(Dasha, 11. 1. 2009 19:44)

Ahoj, máš opravdu super stránky. Taky si dělám web ale namám na to moc času. Mám 4klisy a 15koz 5 prasátek, kachny a husy aj. Toto je můj syn, je mu 5let. http://www.mojechovy.estranky.cz/fotoalbum/kone/kobylky/original/103 moje nejmilovanější plemono koně je welsh, welsh B má podíl A1/1. Mám klisnu V HPK welsh part-red a klisnu typu welsh A. pak APPA a CSP v HPK. Velký kun A1/1 se mi na 2Ha nevejde. Ale tyto pony/COB se u mě mají báječně. Tak přeji hodně uspěchů při focení a v živodě. A mnoho odvahy do ježdění.
DLustigova@seznam.cz

podklady

(meduzk, 29. 12. 2008 4:21)

Ahoj, kdysi jsem se pokoušela o něco podobného jako ty - nacpat celý "plňasovský" svět do několika stránek. Fandím ti, protože vím ,co to dá práce. Měla bych někde mít na disketách soubory s rozepsanou plemennou knihou až do úplného začátku (samo nekompletní ale i přesto dost obsáhlou), linie plemeníků a seznam plemeníků s dobou působení v chovu. Písni mi kdyžtak na meil meduzk@seznam.cz, jestli bys ty podklady chtěla, tak ti je dám (jestli je teda ještě najdu). Taky mám od roku cca 1997 všechny dostihový ročenky, plemenný knihy, chov. ročenky a katalogy plemeníků, klidně ti to věnuju, jen by sis pro to asi musela přijet, protože to pošta nesežere (má to nad 30 kg :O). Bydlím v Chlumci nad Cidlinou (ale koně na focení už tu nejsou, přestěhovali se do Hradištka), tak ahoj Eva

lakyhorse.blog.cz

(taferik, 18. 8. 2008 18:59)

tak klidne by sme mohli spratelit blogy;)me to neva budu jedine rada;)

Re: pěkné

(hippodamie -autorka, 26. 5. 2008 9:00)

Nechápu proč svůj příspěvěk píšeš tak agresivně. Asi jsi moc nepochopila co jsem psala a jak to bylo myšleno což mě mrzí. Samozřejmě chápu, že když je některý hřebec nezvladatelný (a popravdě řečeno jsem viděla na dostizích víc jančivých klisen než hřebců) tak se holt nic jinýho dělat nedá, ale já měla na mysli, !bezdúvodné! trhání udidlem. Nebo mi vysvětli jaký důvod může mít právě tato činost, když kůň !klidně! stojí, je odsedláván v malém padocku a vodičku mu co 5 vteřin trhne udidlem v hubě.
No nic, hádat se s tebou nechci. Já se dostihy snažím obhajovat, ne hanit, protože to je můj nejoblíbenější koňský sport a za svý vodiče koně nemůžou. Naštěstí to bezdůvedné škubání se vyskytuje jen velice zřídka. Asi to děvčata dělají preventivně.
Jinak mám dotaz k tý říjný kobyle. Kde se vůbec bere na závodech? Podle Dostihového řádu (ten jsem četla nědy v únoru), se nesmí řijná klisna zůčastnit dostihu. Nebo to od té doby změnili?

pěkné

(terezkac, 25. 5. 2008 23:00)

Jo, hezký stránky, ale popravdě nevím, co všichni s tím trápením koní dostihama mají... Jinak k tomu tvýmu rycání v paddocku...když kůň háže hlavou, div ti nerozbije nos, když tě co třetí krok chce seknout po noze, když co pátý krok chce odskočit a dát si dostih dřív než se objeví rajťáci v paddocku, případně ti pokud mmožno vylézt na záda, jakmile se nedíváš, jak jinak bys ho chtěla zastavit nebo srovnat ze země v paddocku s dalšími 15koňmi, kteří jsou na tom stejně...
Jinak taky nemusím, když někdo koni rycá v hubě jentak z legrace...ale popovídáme si o tom, až budeš do dostihu vodit hřebce a před tebe si vleze 13letá holčina bez zabučení (je totiž nepsané pravidlo slušného chování mezi koňáky, že pokud přijdeš s koňěm mezi další koně a chceš se před někoho nebo za někoho zařadit, zeptáš se:"hřebec nebo kobyla?" podle toho, co tě zajímá) s rozříjenou kobylou, ju? ;-) pak si popovídáme o zbytečném rycání (samo jen do té doby, než se dostaneš na jiné místo za valachem nebo dalším hřebcem...těch pár vteřin bude hooodně dlouhých, jen co je pravda).
K názorům: Ty moje jsou zaujaté desetiletou praxí v dostihové stáji, takže, co ti můžu říct? Jinak stránky pěkné, ale po deseti minutách nemám na co koukat. Jěště mě zaujal šiml James na tvých fotkách z jedněch parkurů. Krátký čas působil i v naší stáji (jen na rehabilitaci svých bolístek). Šikovný koník taky jsem si na něm pěkně zaskákala. Moc se na skoky těšil.

RE: Znáš Salmu

(hippodamie -autorka, 27. 3. 2008 16:18)

Ahojky. Salmu neznám, ale každopádně není pravda, že by neběhala, pokud se jedná o hnědou klisnu, narozenou 8.1.2004 po La Manche ze Sorty. Zůčastnila se dvou dostihů 1.7.2006 a 20.8.2006. Doběhla 7/11 a 8/10.
Můžeš se zkusit zeptat ještě ve fóru Dostihy na Lidé.cz. Tam je spousta koňáků, pracujícíh s dotihákama, takže by ji někdo mohl znát.
Hodně štěstí :-)

Znáš Salmu?!

(Semi, 27. 3. 2008 15:43)

Ahoj, mám zájem koupit klisnu A1/1 jménem Salma, je to čtyřletá ryzka. Znáš ji? Našla jsem ji ve tvém seznamu! Majitel mi tvrdí, že neběhala, můžu poprosit o pravdivé info? Prosím napiš sms na 724210302 dost to spěchá! Můžeš tím změnit budoucnost této kobykly. Díky Martina

dostihy

(vaneronika, 14. 3. 2008 22:01)

dostihy sou super krásná atmosféra na nich krásný koně prostě super

super stránka

(vaneronika, 14. 3. 2008 22:00)

máš fakt dobrou stránku krádný fotky koní

Velmi chválím

(Marii, 22. 1. 2008 20:20)

Ahojky, no teda velmi mě tahle stránka potěšila, moc povedené všechny ankety sem využila no fakt dobře zaměřené...sem se odreagovala mezi učením...ale už pracuju na změně té mojí stránky marinka-r.blog na nové podání..no je toho moc a moc..ale fakt ok!papa a jen tak dál

Re: Kráása

(hippodamie -autorka, 9. 1. 2008 17:54)

Ahojky. Díky za pochvalu. To potěší. PS: Jsi vůbec první člověk, který mi napsal komentář ;-)

Kráása

(Klára(pomoczviratum), 9. 1. 2008 15:59)

Musela jsem ti prostě někam napsat, že ty tvoje stránky jsou vážně moc pěkný. Videa supeer. A koníky miluji